Jak sprytnie zarządzać udziałami sieciowymi? Czyli Network Share self-service On-Premise
Foldery sieciowe (network shares) udostępniane pracownikom - temat w zasadzie banalny, wykorzystywany w wielu firmach i obeznanemu administratorowi nie stwarza żadnego problemu. Schody zaczynają się, gdy mamy wielu użytkowników przypisanych do wielu grup. Poruszanie się w gąszczu nadanych uprawnień może okazać się bardzo skomplikowane i często ciężko stwierdzić jakie uprawnienia będzie miał użytkownik A gdy należy do grupy X, Y oraz Z. Ręczne zarządzanie kilku(dziesięcioma/set/tysiącami) folderów i nadawanie każdemu innych uprawnień staje się w pewnym momencie zadaniem niewykonalnym. Po pierwsze trudno utrzymać prawidłowość ustawień dla tak dużej liczby folderów, a po drugie z czasem zanika wiedza o tym kto, i do którego foldera, powinien mieć dostęp.
Z myślą o takich organizacjach posiadających złożoną strukturę przygotowaliśmy narzędzie FSM, które ułatwia administratorom zarządzanie udziałami sieciowymi (file share management) wspódzielonymi między wielu użytkowników.
Network share self-service OnPremise ułatwia pracę administratora
FSM (File Share Manager) to aplikacja typu network share self service, gdzie każdy pracownik organizacji może przy użyciu interfejsu WWW dodawać, modyfikować lub usuwać udziały sieciowe. Operacja zmiany parametrów udziału sieciowego wymaga akceptacji osoby, której przypisano rolę administratora. Istnieje możliwość określenia limitu miejsca zajmowanego przez udział sieciowy (ang. disk quota).
FSM przechowuje bazę folderów z nadanymi uprawnieniami (file share permission management). Dba o jej odwzorowanie na dysku oraz koryguje uprawnienia w przypadku ich zmiany na dysku. Aplikacja webowa służy do procesowania wniosków o nowe zasoby (i zmiany istniejących) a reszta jest dokonywana w tle przez serwisy systemowe.
Zarządzanie udziałami sieciowymi (Network file share management) - dodanie nowego udziału sieciowego, zmiana jego uprawnień lub ustawienie nowej quoty odbywa się w trybie półautomatycznym przy możliwie najmniejszym udziale administratorów. Użytkownicy samodzielnie formułują wszystkie parametry zgłoszenia i przesyłają je do akceptacji, a administrator jednym kliknięciem może zatwierdzić lub odrzucić każde takie zgłoszenie.
Optymalizacja przestrzeni dyskowej udziałów sieciowych
Aplikacja FSM udostępnia wiele dodatkowych informacji zarówno dla użytkowników, jak i administratorów:
- listę udziałów sieciowych wraz z uprawnieniami (network shares with NTFS permissions)
- listę folderów i plików dla każdego udziału sieciowego (network share files and folders)
- listę nieużywanych zasobów sieciowych (not used files and folders)
- listę zasobów osieroconych na skutek odejścia pracowników (orphaned files)
Informacje takie pozwalają bardzo łatwo odnaleźć wszystkie zasoby, które nie były używane od dłuższego czasu a nada zajmują miejsce na serwerze. Ponadto łatwo mozna zidentyfikowac zasoby które nie mają właściciela. Umożliwia to optymalizację przestrzeni dyskowej oraz utrzymanie porządku na serwerach plików.
File Share Manager to aplikacja web instalowana na serwerze Microsoft IIS 7/8/10 oraz z bazą danych MS SQL 2012/2016/2019. Całośc instalowana jest w środowisku klienta (On Premise). Aplikacja integruje się z rolą Windows Server FSRM (File Server Resource Manager)
Grafika pobrana z serwisu PixBay.
0 komentarze