Self-Service w IT - zysk dla pracownika, administratora i właściciela firmy
W niektórych firmach stosunki i relacje panujące pomiędzy działem IT a resztą firmy często są delikatnie napięte i przypominają stan zimnej wojny. Z jednej strony stoją pracownicy, dla których załatwienie możliwości drukowania na drukarce stojącej dwa biurka obok graniczy z cudem, z drugiej administratorzy usiłujący znaleźć, choć chwilę czasu na administrację infrastrukturą, tracą godziny na wyjaśnianie kolejnemu pracownikowi, dlaczego pliku virus.exe nie można otworzyć z załącznika maila. Na całe zamieszanie patrzy właściciel, który dostrzega nieefektywnych oraz narzekających pracowników.
Przydatnym rozwiązaniem wielu takich sytuacji może być automatyzacja rutynowych zadań związanych z infrastrukturą IT w sposób pozwalający na samodzielne rozwiązywanie problemów przez samych użytkowników (tzw. Self-Service).
Punkt widzenia pracownika
Z punktu widzenia pracownika tego typu rozwiązania pozwalają zaoszczędzić mu czas potrzebny na rozwiązanie problemów technicznych i skupić się na codziennej pracy. Nie musi już tłumaczyć się swoim przełożonym, z braku dotrzymanych terminów, „bo już drugi tydzień czeka na utworzenie odpowiedniego konta w systemie”.
Ponadto w przypadkach bardziej skomplikowanych problemów technicznych pracownikowi łatwiej uzyskać pomoc od działu IT, gdyż został on odciążony od wykonywania rutynowych zadań.
Punkt widzenia administratora IT
Z perspektywy administratora tego typu rozwiązania pozwalają uniknąć ślepej uliczki, w której profesjonalista zostaje zredukowany do roli specjalisty od zmiany haseł użytkownikom. Może skupić się na zarządzaniu infrastrukturą IT, zamiast rozwiązywać nieustające problemy użytkowników.
Dzięki takiemu podejściu administratorzy zwiększają swoje kompetencje, co pozwala im na awans zawodowy. Ponadto dzięki oszczędności czasu mogą w końcu zająć się bardziej ambitnymi problemami, co przekłada się również na zwiększenie efektywności działania firmy.
Punkt widzenia właściciela firmy
Z punktu widzenia właściciela - użytkownicy wykonujący swoją pracę bez narzekania, „że się nie da, bo IT”, a także dział IT, który ma czas na realizację powierzonych im zadań bez narzekania, „że nie ma na to czasu bo użytkownicy..” to wartość sama w sobie. Automatyzacja procesów sprawia, że firma działa w sposób przewidywalny, co ułatwia zarządzanie i pozwala lepiej wykonywać zobowiązania wobec kontrahentów.
Automatyzacja procesów w firmie zwiększa jej efektywność, powodując zmniejszenie kosztów utrzymania, dzięki czemu jednorazowa inwestycja właściciela pozwala budować bardziej rentowną firmę w dłuższym okresie czasu.
Foto: https://www.pexels.com/photo/people-office-team-collaboration-7075/
0 komentarze